Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Už ste pripravili Váš domov na zimu? Na toto rozhodne nezabudnite!

Pridané: 7.11.2022

Zima je už za rohom a chladné dni, a večere, či fujavice s námrazou môžu mať negatívny vplyv na stav Vášho domova.

Dokonca len pár dní mrznúceho dažďa môže spôsobiť nie malé problémy na streche Vašej nehnuteľnosti. Odporúča sa preto, ešte pred samotným začiatkom zimy, urobiť niekoľko opatrení.

  • Kontrola strechy

Kontrola strechy je dôležitá a to najmä vtedy, keď zrovna nebývate v novostavbe. Pred zimou treba skontrolovať, či nie sú upchaté odvodňovacie žliabky. Ak sú vaše odkvapy plné lístia a iných nečistôt, voda sa môže držať v žliabkoch a poškodiť strešnú krytinu, obklady prípadne aj drevené obloženie a navyše spôsobiť netesnosti a ľadové zátarasy v odkvapoch.

  • Kontrola drenáže

Uistite sa, že pôda okolo ktorej stojí základ domu je vyrovnaná a nevytvorili sa priehlbiny, kde sa môže hromadiť voda. Voda okolo základov môže narušovať stabilitu, keďže počas zimy sa stojatá voda bude držať a postupne topiť.

  • Kontrola kotla

Väčšina tepelných zariadení a kotlov majú určitú životnosť, zvyčajne 12-15 rokov. Na druhej strane sú systémy, ktoré nevydržia ani 10 rokov a naopak, niektoré fungujú aj 20 rokov. Samozrejme, aj tu je dôležitá údržba. Pri údržbe je dôležité skontrolovať filtre, prípadne prizvať revízneho technika na kontrolu vášho kotla.

  • Náter vonkajšieho dreva a zatmelenie okien, či dverí

Netreba zabúdať ani na drevené obklady, ktoré sú umiestnené na verande, alebo sú súčasťou terasy (vonkajšie drevo). Pravidelná údržba – náter, dokáže predísť hnilobe dreva a zároveň ušetriť nemalé finančné prostriedky na obnovu. Okrem toho treba vykonať kontrolu spojov okien a rámu vchodových dverí. Silikónový tmel je ideálny na vonkajšie použitie, pretože nedochádza k zmršťovaniu a je nepriepustný.

  • Vypnúť vonkajšie vodné batérie

Pred vypnutím vonkajších vodných batérií, ktoré máte umiestnené v exteriéri, je dôležité tieto batérie vypustiť, aby v nich nezamŕzala voda a nedošlo k prasknutiu potrubia.

  • Čistenie komína

Ak máte krb, mali by ste si ho pred použitím skontrolovať. V tejto oblasti sa spoľahnite na profesionálov - kominár sa postará o to, aby ste mohli bezpečne používať krb a identifikuje problémy s údržbou. Okrem toho Vám podľa mnohých povier prinesie aj šťastie do domu.