Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Bojíte sa predaja bytu, ktorý je zaťažený hypotékou? Toto by ste mali vedieť!

Pridané: 17.4.2023

V súčasnosti ide o veľmi častý realitný obchod, ktorého sa netreba obávať. Avšak predtým, ako sa rozhodnete k nemu pristúpiť, mali by ste sa oboznámiť s procesom, ktorý Vás čaká.

Ak sa aj vy chystáte realizovať predaj bytu s hypotékou, máte viacero možností, ako postupovať.

1. Predčasné splatenie hypotéky 

V tomto prípade ide o najbežnejší spôsob. K tomuto konaniu však potrebujete súhlas banky. Tá Vám poskytne informácie o podmienkach predčasného splatenia, prípadne o poplatkoch z predčasne splatenej sumy úveru. Po schválení žiadosti, určení zvyšnej sumy a termínu splatenia banka následne vystaví kvitanciu.

Čo je kvitancia?

  • Listina, ktorou veriteľ potvrdzuje dlžníkovi, že dlh splatil. Vystavuje sa hlavne pri úveroch zabezpečených záložným právom k nehnuteľnosti. Ak dlžník úver splatí, banka vystaví kvitanciu, na základe ktorej kataster nehnuteľností vykoná výmaz záložného práva.

Ak nemáte dostatok vlastných zdrojov na predčasné splatenie hypotéky, zostatkovú časť môže uhradiť kupujúci ako súčasť kúpnej ceny nehnuteľnosti.

2. Hypotéku môžete previesť na novú nehnuteľnosť

Spravidla najjednoduchšou možnosťou je prevod záložného práva na novú nehnuteľnosť. Tá však musí mať minimálne rovnakú hodnotu ako pôvodne založená nehnuteľnosť.

Nevyhnutnou podmienkou je vypracovanie znaleckého posudku, na základe ktorého banka posúdi, či je nová nehnuteľnosť vhodnou zábezpekou.

V prípade kladného stanoviska môže dôjsť k zmene predmetu záložného práva, t. j. banka vystaví záložné zmluvy, po podpise ktorých sa podáva návrh na vklad nového záložného práva, vznikom ktorého je Váš úver úspešne prenesený.

3. Vašu hypotéku prevezme kupujúci

Posledný, výhodný spôsob predaja bytu zaťaženého hypotékou je jej prevzatie kupujúcim. Ide však o menej častý spôsob, keďže podmienky splácania cudzieho úveru kupujúcemu nemusia vyhovovať.

Banka si v prvom rade preveruje bonitu kupujúceho.

Čo je bonita?

  • V širšom slova zmysle je chápaná ako finančné zdravie zákazníka. V užšom slova zmysle predstavuje schopnosť klienta prijať a následne splácať poskytnutý úver. Často je odvodzovaná od predchádzajúcej skúsenosti s klientom pri splácaní úverov.

V prípade súhlasu banky so zmenou dlžníka kupujúci pokračuje v splácaní hypotéky väčšinou za rovnakých podmienok, prípadne môže dôjsť k ich čiastočnej úprave. Po predaji nehnuteľnosti  záložné právo prechádza na kupujúceho, t. j. nového dlžníka.

Na základe kvitancie dôjde k výmazu záložného práva na predávaný byt a úver bude úspešne prenesený.