Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Pozor na internetové, právne neošetrené kúpne zmluvy!

Pridané: 25.11.2022

Toto sú riziká, ktorých sa dopúšťate!

Čo je to kúpna zmluva? Ide o dohodu medzi predávajúcim a kupujúcim o cene, mieste a termíne, kedy bude obchod uzatvorený. Zmluva by mala obsahovať aj také informácie, ako napríklad postup krokov v prípade zlyhania financovania dlžníka.

Zmluva „na vlastnú päsť“?

Žiaden zákon nevyžaduje, aby Vám kúpnu zmluvu napísal právnik alebo realitná kancelária. Napísať si ju môžete aj sami.

Problémom môže byť nedostatok Vašich skúseností, čo môže viesť k právnym rizikám a nemalým problémom. Pokiaľ nepokryjete všetky právne náležitosti zmluvy, môže byť Vaša kúpna zmluva neplatná. Preto sa odporúča nezávislá tretia strana, ktorá Vás bude zastupovať, vie poskytnúť nezávislý prístup k vypracovaniu a ku kontrole kúpnej zmluvy a zároveň dokáže lepšie zastupovať záujmy počas celého priebehu.

Oplatí sa kupovať bez realitky?

Predaj bez makléra sa môže pre predávajúceho javiť lákavo, s vidinou ušetriť peniaze. Ak si ho ale dnes nenajmete, môže Vás to z dlhodobého hľadiska stáť oveľa viac, než vyplatená provízia.  Pri nesprávne vypracovanej kúpnej zmluve, namiesto ilúzie „očakávaného vyššieho príjmu“, sa uzavretie obchodu a následný prepis nehnuteľnosti môže oddialiť aj na niekoľko mesiacov alebo sa neuzavrie vôbec.

Ak sa rozhodnete spolupracovať s realitnou kanceláriou, máte pocit istoty. Zároveň nie ste na všetko sami. Mať po ruke niekoho, kto dokonale rozumie zložitým právnym procesom a dokáže dokonale zastupovať vaše záujmy počas celého procesu, je veľmi dôležité. Nájsť si spoľahlivého partnera v oblasti predaja nehnuteľnosti je spôsob, ako sa chrániť počas celého procesu. Rada od odborníka nie je nikdy zlá, hlavne keď robíte finančné rozhodnutie, ktoré vám zmení život.  

Tí, čo to skúsili bez realitky a požiadali nás o pomoc, lebo:

  • zabudli dať do kúpno-predajnej zmluvy pozemok pod bytovým domom,
  • zabudli dať do kúpno-predajnej zmluvy niektorý z prislúchajúcich pozemkov,
  • zabudli dať do kúpno-predajnej zmluvy vedľajšie nezapísané stavby a následne mal nový   majiteľ problém so zápisom stavby,
  • neodhadli nastavenie vyplatenia kúpnej ceny, a potom platili zbytočne penále,
  • vynechali dôležitú časť zmluvy a kataster ich vyzval na doplnenie údajov.