Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Už ste niekedy našli byt, ktorý vyhovel všetkým Vašim predstavám? Ani my nie 😉

Pridané: 23.5.2024

Zvažujete kúpu nehnuteľnosti? Toto pri rozhodovaní určite nepodceňujte!
 

STANOVTE SI VLASTNÉ KRITÉRIÁ

V prvom rade je nutné určiť si priority. Stanovte si kritériá výberu podľa dôležitosti.

Ak si vyberáte byt pre seba, lokalita bude pravdepodobne spolu s rozpočtom jedno z najdôležitejších kritérií. Častokrát sa ľudia rozhodujú pod vplyvom emócií iba na základe ceny a vzhľadu nehnuteľnosti, neuvažujú o praktickosti a podceňujú výber lokality. Tá však ovplyvní väčšinu ich každodenného života. Dochádzanie za prácou, dopravná dostupnosť, školy, parkovanie, možnosti trávenia voľného času, bezpečnosť či životné prostredie sú faktory, ktoré nemožno meniť. Stavebnými či inými úpravami však viete zmeniť stav, dispozíciu či vybavenie bytu, čo ponúka priestor pre kompromisné riešenia. Zamerajte sa preto skôr na potenciál bytu ako jeho aktuálny vzhľad.  

Rozhodovanie o kúpe danej nehnuteľnosti určite ovplyvnia aj náklady spojené s bývaním, ktoré bývajú vyššie v starších bytových jednotkách. Mnohí preto uprednostňujú kúpu bytu v novostavbe aj vďaka dlhšej životnosti. Stav nehnuteľnosti však treba posudzovať individuálne, keďže jej vyhotovenie nemusí byť vždy uspokojivé aj napriek použitiu moderných materiálov či technológií. Rizikom môžu byť aj práve dostavané objekty či byty vo výstavbe, pri ktorých sa prípadné nedostatky môžu prejaviť až o pár rokov.

Starší byt môže byť lepším riešením, nielen z pohľadu ceny

Individuálne posudzovanie si vyžaduje aj rozhodovanie medzi zrekonštruovaným bytom a bytom v pôvodnom stave. Mnohí sa boja ísť do prerábky, a preto radšej siahnu aj po čiastočnej či kompletnej rekonštrukcii nehnuteľnosti, ktorá nie je podľa ich predstáv. Avšak pri kúpe čiastočne zrekonštruovaného alebo staršie zrekonštruovaného bytu sa skôr či neskôr otvorí otázka nutnej prerábky, pričom cena takéhoto bytu býva vyššia ako v prípade pôvodného stavu. Nehnuteľnosť po kompletnej rekonštrukcii by mala mať zmodernizované všetky najnákladnejšie prvky a v najbližších rokoch by nemala vyžadovať žiadne dodatočné úpravy a opravy.

Ďalšou výhodou v prípade kúpy staršej nehnuteľnosti je skutočnosť, že si môžete navrhnúť interiér na mieru a celá renovácia spolu s kvalitou použitých materiálov je v súlade s Vašimi preferenciami. Mnohokrát sa, žiaľ, stáva, že pri kúpe kompletne zrekonštruovanej či novej nehnuteľnosti zistíte až časom, že išlo o nekvalitne realizovanú prácu alebo použitie nekvalitných materiálov. Všeobecne platí, že ceny nových nehnuteľností s podobnými parametrami ako pôvodné stavy sú zväčša o 30% až 100% vyššie v závislosti od lokality a situácie na trhu. 

   

Cena nehnuteľnosti po rekonštrukcii narastie

V prípade rovnako veľkých bytov situovaných v rovnakej lokalite sú novostavby vždy drahšie a zlacňujú sa pomalšie ako staršie nehnuteľnosti.

Renováciou zvyšujete hodnotu staršieho bytu, ktorá sa môže vyšplhať až na úroveň cien porovnateľných novostavieb v danej lokalite. Rozdiel cien nových bytov a novo zrekonštruovaných môže byť len 10 % až 25 %. Náklady na rekonštrukciu sa premietnu v plnej miere v cene danej nehnuteľnosti a zvyčajne ju ešte zdvihnú o ďalších 15-30 %.

Ak poznáte profesionálnu a spoľahlivú firmu, ktorá Vám zabezpečí kompletnú rekonštrukciu, kúpa nehnuteľnosti v pôvodnom stave môže byť efektívnejším riešením. Tomu však musí predchádzať cenový odhad a stanovenie rozpočtu, s ktorým Vám vieme pomôcť my. Poradíme Vám s možnosťami financovania, s výberom najvýhodnejšej alternatívy a v prípade výberu staršej nehnuteľnosti zabezpečíme kompletnú prerábku na kľúč v našej réžii.